2004 Sports Award Winners

PUBLISHED : Monday, 28 June, 2004, 12:00am
UPDATED : Monday, 28 June, 2004, 12:00am

BOCHK Bauhinia Bowl Awards


Boys Schools


Champion - La Salle College


Second - Diocesan Boys' School


Most Progressive School - Salesian School


Sportsboy of the Year - Derwin Chan King-chung (Diocesan Boys' School)


Girls Schools


Champion - Heep Yunn School


Second - Diocesan Girls' School


Most Progressive School - St Stephen's Girls' College


Sportsgirl of the Year - Janice Lau Chi-kay (Diocesan Girls' School)


Co-ed Schools


Champion - Hong Kong International School


Second - King George V School


Third - Island School


Most Progressive School - The Chinese Foundation Secondary School


Sportsboy of the Year - Keith Robertson (West Island School)


Sportsgirl of the Year - Katherine Mountain (Island School)


Outstanding Athlete Awards (by sport)


Athletics


Boys - Sandro Bassetto (La Salle College)


Girls - Chan Ho-yee (Diocesan Girls' School)


Badminton


Boys - Hui Wai-ho (La Salle College)


Girls - May Kwan Cheuk-ying (Diocesan Girls' School)


Basketball


Boys - Chan Yiu-cho (Newman College)


Girls - Chan Ching-yee (Ying Wa Girls' School)


Cross Country


Boys - Ricco Chan Ye-ko (La Salle College)


Girls - Ruth Fielder (King George V School)


Fencing


Boys - Chau Long-ling (New Method College)


Girls - Emily Tse Ting-jiu (Diocesan Girls' School)


Football


Boys - Darren Yan (La Salle College)


Handball


Boys - Chiu Tsz-wang (Ying Wa College)


Girls - Tang Yuen-chi (SKH Holy Trinity Church Secondary School)


Hockey


Boys - Gurdeep Singh (Sir Ellis Kadoorie Secondary School - West Kowloon)


Girls - Katherine Mountain (Island School)


Netball


Girls - Yu Po-yan (Diocesan Girls' School)


Rugby


Boys - Rowan Varty (King George V School)


Squash


Boys - Fung Tsz-cheong (La Salle College)


Girls - Chiu Ka-kei (Belilios Public School)


Swimming


Boys - Yan Ho-chun (Diocesan Boys' School)


Girls - Yip Tsz-wa (Heep Yunn School)


Table Tennis


Boys - Tse Ka-chun (Hong Kong International School)


Girls - Au Yuen-mei (Heep Yunn School)


Tennis


Boys - Ronald Chow (Diocesan Boys' School)


Girls - Venise Chan Wing-yau (Marymount Secondary School)


Volleyball


Boys - Lam Yue-hin (La Salle College)


Girls - Chan Yuen-ting (Heep Yunn School)